وقت نماز

• امام علی علیه السلام در بخشی از نامه ی 27 نهج البلاغه که آن را برای محمد بن ابی بکر نوشته اند در باره ی وقت نماز  می فرمایند : نماز خویش را در وقت تعیین شده آن بجا آور ، وا گر فارغ هستی و کاری نداری آن را جلوتر از وقتش بجا نیاور ، و چون مشغول به کاری می باشی آن را از وقتش به تأخیر مینداز ، و بدان هر چیزی از عمل تو ، تابع و دنباله رو نمازت می باشد » (1) امام علی علیه السلام در این بخش از سخن خود به چند نکته ی مهم اشاره فرموده اند :
  • 1-نماز از جمله ی عباداتی است که دارای وقت معینی است که لازم است نماز گزار آن را در آن وقت بجا آورد ، همانگونه که روزه واجبِ ماه رمضان وقت مخصوصی دارد .
  • 2-نماز واجب یومیه را که وقت مخصوصی دارد نمی توان پیش از فرا رسیدن وقتش بجا آورد ، هر چند انسان بگوید من فارغ از کار هستم و فعلاً کاری ندارم . پس می توانم پیش از وقت نماز بخوانم !
  • 3-انسان نمی تواند به بهانه ی اینکه کار دارم ، نماز واجب خود را در وقتش بجا نیاورد و بگوید چون کار دارم پس از وقت بجا می آورم .
  • 4-تمام اعمالِ انسان دنباله رو و تابع نماز است چون نماز ستون دین است ،  و محور قبول سایر اعمال انسان می باشد (2)

----------------------

1-نامه 27 نهج البلاغه (صبحی الصالح) ص 383

2- شرح‏ نهج ‏البلاغة(السیدعباس ‏ال)، ج 4 ، صفحه ‏ى 225

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها