خواسته ها

• انسان ها در طول زندگی خواسته ها و تمایلاتی دارند که بطور طبیعی در تلاش برای برآوردن آن هستند و اگر خواست آنها بر آورده نشود ، حداقل احساس ناراحتی و نیتی خواهند داشت
  • امّا همه ی آنچه انسان در زندگی خود می خواهد و به دنبال رسیدن به آنها است ، معقول ، منطقی و قابل پذیرش نیست ، حتی در برخی از موارد نیز ، انسان ، اعتراف می کند که آنچه را من می خواهم ، خواسته ی درستی نمی باشد ، ولی چون دلم می خواهد ، با خواسته ی دل مخالفت نمی کنم .!
  • از طرفی ، تجربه بشری ثابت کرده ؛ بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های فردی و اجتماعی  که برای انسان ها رخ می دهد ، مرهون همین پیروی از خود خواهی ها و خواسته های درونی است که خارج از معیار عقل و قانون می باشد
  • خداوند برای هدایت و راهنمایی بشر، معیار "خدا خواهی" را بجای "خود خواهی" و "دل خواهی" قرار داده و همواره به انسان ها گوشزد می کند که خواسته ی دل خود را با خواسته ی الهی محک زنند
  • از سوی دیگر می دانیم ، خواست خداوند جز "خیر و صلاح" برای بندگان نیست ، هر چند بندگان در زمانی که چیزی را می خواهند ممکن است به این امر توجه نکنند ؛ ولی در آینده حقیقت حال برای آنان آشکار می شود
  • نماز که مسیر بندگی خداوند است با تکراری که در شبانه روز دارد ، در عمل به ما می آموزد که مسیر پیروی از دستورات الهی را دنبال نموده و همواره به یاد خداوند باشیم و این به یاد خدا بودن ، زنگ هشداریِ را برای انسان به صدا در می آورد که خواسته های خود را با خواست خداوند ، همسو نماید

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها